pograjka pierwsza

POGRAJKA PIERWSZA: WYWIJASY

 

::: 28.04 / SOBOTA

godz. 10:30-13:30

ABC oberkologii i innych wywijasów – warsztaty taneczne

prowadzenie: Piotr Zgorzelski

Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

http://www.fabrykasztuki.org/pl/

ilość miejsc ograniczona

informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org

Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i tych, które pragną przypomnieć sobie jak się tańczy m.in. tradycyjne oberki, polki, walczyki, wiwaty i kujony. UWAGA: na warsztatach obowiązuje luźny strój oraz obuwie na zmianę (tupiące).

godz. 15.00-16.00

wykład

Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

godz. 16:15-19:00

ABC oberkologi… – warsztaty taneczne cd.

Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

godz. 20:00

Potańcówka z udziałem kapeli Dobrzeliniacy i Kapelą Gęsty Kożuch Kurzu

Teatr Szwalnia, ul. Struga 90 / www.teatrszwalnia.pl

 

::: 29.04 / NIEDZIELA

godz. 10:00-13:00

ABC oberkologii… – warsztaty taneczne cd.

Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

 

***

Piotr Zgorzelski – z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, tancerz, wodzirej weselny, muzyk. Od kilkunastu lat interesuje się muzyka tradycyjną (przed rokiem 1993 grywał głównie muzykę andyjską i folkowe remiksy m.in. w kapeli Yeyante). Jest współzałożycielem stowarzyszenia Dom Tańca (1994) i jego prezesem w latach 1997-2001. Inicjator i organizator wielu autorskich projektów edukacyjno-kulturalnych, warsztatów tanecznych, koncertów, potańcówek, etnomuzykologicznych obozów letnich m.in. „Warsztaty tańców z Polski nizinnej”, „Korzenie – tradycje muzyczno-taneczne naszych dziadów”, „Tabor Domu Tańca” w Chlewiskach, „Korzenie – rzuć blagę i chodź potańczyć tango na Pragę”. Od blisko 10 lat prowadzi autorskie warsztaty tańców tradycyjnych z Polski Nizinnej, a od roku 2005 także tańców miejskich. Od 2001 roku prowadzi coroczne polskie warsztaty taneczne podczas Le Grand Bal de l`Europe w Gennetines (Francja).

***

Kapela Dobrzeliniacy (region łęczycko-kutnowski), istnieje od ponad 30 lat. Obecny skład to:

Sławomir Czekalski – harmonia polska trzyrzędowa

Zenon Idzikowski – skrzypce

Franciszek Kowalski – bęben

Kapela gra oberki, kujony, kujawiaki, polki, marsze w manierze pomiędzy szybszymi melodiami łowickimi, a bardziej już rozciągniętymi i śpiewnymi kujawiakami spod Sannik i Płocka. Kapela wielokrotnie występowała i nagradzana była w dorocznych Przeglądach Kapel (Bedlnie, Łodzi, Przytocznej, Płocku, Sieradzu, Stoczku Łukowskim, Żychlinie). Zajęła I miejsce w kategorii kapel na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2003). Jest laureatem ogólnopolskiej Nagrody Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2005). Swoim występem uświetniała Dożynki Centralne w Spale oraz w Piotrkowie Trybunalskim. Na koncie ma nagrania dla Polskiego Radia.

Reklamy
%d blogerów lubi to: