pograjka trzecia

POGRAJKA TRZECIA: MAZURKI

 

::: 16.06 / SOBOTA

godz. 11:00-13:00 warsztaty  „Warsztaty śpiewania mazurków” 

godz. 13:30-15:30 warsztaty rytmiczno – improwizacyjne (rytm, gra na basach, bębnie)

godz. 17:00-19:00 warsztaty  „Warsztaty śpiewania mazurków” c.d.

 

Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

http://www.fabrykasztuki.org/pl/

ilość miejsc ograniczona

informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org

 

godz. 20:00 Potańcówka.

Do tańca zagra Kapela Braci Dziobaków oraz Kapela Gęsty Kożuch Kurzu

miejsce jeszcze nieznane

 


::: 17.06 / NIEDZIELA

godz. 12:00-14:00 warsztaty  „Warsztaty śpiewania mazurków” c.d.

godz. 14:00-15:30 wykład „Mazurek: opowieść o zgubionym rytmie”

 

Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

***

Warsztaty śpiewania mazurków”. Prowadzenie: Ewa Grochowska 
Zajęcia warsztatowe poświęcone będą nauce krótkich śpiewanych form muzycznych, zwanych potocznie przyśpiewkami. W różnych regionach Polski mówi się o nich w różny sposób, np. „wyrywasy”, „piosenki”, „kanareczki”. Śpiewane są (także w zależności od regionu) do tańca, na zmianę z kapelą albo „do muzyki”, czyli granej przez kapelę melodii – wówczas dowodem śpiewaczego kunsztu jest zarówno improwizowanie tekstu, jak i wariantowe „ośpiewywanie” melodii, najczęściej trójmiarowej. 
Funkcjonują jako czterowersowe, rymowane teksty, nierzadko jednak łączą się treściowo w większe całości narracyjne i wtedy śpiewane są jako pieśni o wyraźnym charakterze przyśpiewkowym – w tej postaci owe „zwrotki” mogą być także przeplatane grą skrzypka bądź kapeli. Na terenach centralnej Polski spotykamy dość często ciekawe zjawisko przyśpiewek wykonywanych na melodie mazurkowe, ale z tempo rubato i w rytmach dwójkowych. To ciekawe zjawisko powoduje, że śpiewacy, próbujący swoich sił w śpiewaniu wyrwasów muszą i tutaj wykazać się dużą wyobraźnią muzyczną i kunsztem wykonawczym. 
Przyśpiewki to gatunek często lekceważony przez muzykologów i badaczy folkloru, jako forma muzyczna podlegająca częstym i dynamicznym zmianom. W regionach z bogatą kulturą instrumentalną w przyśpiewkach zachowane są jednak ślady nie wykonywanych już pieśni obrzędowych (podobnie jak w folklorze dziecięcym). 
***
Warsztaty rytmiczno – improwizacyjne. Prowadzenie: muzycy z Kapeli Braci Dziobaków 
Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników ze specyfiką muzyki tradycyjnej (ze szczególnym naciskiem na muzykę polską), rytmiką i instrumentarium, różnicami regionalnymi i uniwersaliami muzycznymi i kulturowymi, jakie można znaleźć w tym stylu muzycznym. Nauka improwizacji w zakresie rytmu. Warsztaty umożliwią uczestnikom przede wszystkim doświadczenie nowych form ekspresji twórczej i przełamanie stereotypu, mówiącego, że aktywność muzyczna jest działaniem skomplikowanym, elitarnym i trudno dostępnym. 
***
Wykład Ewy Grochowskiej: “Mazurek: opowieść o zgubionym rytmie”. 
Prelekcję zilustruje prezentacja pieśni tradycyjnych z Mazowsza i śpiewanych mazurków w wykonaniu uczestniczek warsztatów głosowych.

Reklamy
%d blogerów lubi to: